Uzupełnienie swojej skrzynki na narzędzie niewątpliwie daje dużą satysfakcję. Niemniej, aby to uczynić trzeba mieć podstawową wiedzę rzemieślniczą. Na co zwrócić uwagę? Które rozwiązania techniczne i materiały są najlepsze? Na szczęście krótki rekonesans pozwoli dobrać odpowiedni sprzęt, wiertarkę oraz odpowiednie wiertła. Jeśli praca ma dotyczyć obróbki blachy, zwłaszcza warto wiedzieć czym jest wiertło dwustronne i z czego może być wykonane, bo ma to duży wpływ na użytkowanie.
Wiertło dwustronne HSS Co
Wiertło dwustronne jest wykonywane ze stali szybkotnącej. W skrócie jest oznaczana jako HSS, w wariancie Co i Tin. Ten pierwszy, czyli stop z domieszką kobaltu, cechuje odporność na wysoką temperaturę oraz trwałość. Ma współczynnik tarcia przekładający się na nieprzywieranie wiórów podczas wiercenia. Wiertło dwustronne HSS Co pozwala na wiercenie w stali nierdzewnej, żaro- i kwasoodpornej, żeliwie szarym i spiekach żelaza, których rozciągliwość wynosi nawet do 1000N/mm2.
Wiertło dwustronne HSS TiN
Wiertło dwustronne HSS TiN to nic innego jak wiertło ze stali narzędziowej szybkotnącej pokrytej tlenkiem azotu. Jego zastosowanie jest równie szerokie. Pozwala na wiercenie w utwardzonych tworzywach sztucznych oraz w metalach: spiekach żelaza, żeliwie ciągliwym, miedzi i brązie. Pokrycie tlenkiem sprawia, że wiertło dwustronne radzi sobie nieco gorzej z wierceniem, bo wytrzymałość na rozciągliwość wierconej blachy nie powinna przekroczyć 900N/mm2.