Wiertła występują w wersji uniwersalnej, jednak są podzielone na dużo kategorii bardzo się od siebie różniąc. Do drewna, betonu, z chwytem walcowym i stożkowym – jest w czym wybierać. Niestety nie każdy z nas jest zagorzałym fanem majsterkowania czy fachowcem z wieloletnim stażem, a skrzynka z narzędziami musi być wyposażona w podstawowy ekwipunek. Tutaj wiertło dwustronne do metalu wydaje się być dobrym wyborem na początek. Tylko które wybrać?
Jaki kąt wierzchołkowy? Co z wiórami?
Wiertło dwustronne może mieć różny kąt: 118° lub 135°. Te pierwsze są przeważnie stożkowe, natomiast drugie dwuścinowe. Wiertło dwustronne o kącie 135°, czyli krzyżowe, ułatwia utrzymanie wiertła na miejscu, zmniejszając szansę jego ześlizgnięcia. Ważne jest także co się dzieje z wiórami podczas pracy, które mogą przeszkadzać w pracy przywierając do wiertła. Tutaj warto wyposażyć się w wiertło dwustronne wzmocnione stopem kobaltu, które temu zapobiegnie.
Wiertło dwustronne – co jeszcze warto wiedzieć?
Wykonane nawet z najtwardszego stopu (przeważnie jest to stal szybkotnąca HSS) wiertło dwustronne po wielokrotnym kontakcie z arkuszem blachy ewentualnie ulegnie stępieniu. Na szczęście zazwyczaj są sprzedawane w paczkach po kilka sztuk. Sprawdzi się podczas wielu prac z zakresu szeroko rozumianych prac rzemieślniczych, do potrzeb indywidualnych i przemysłowych. Wiertło dwustronne to narzędzie kompatybilne z wieloma wiertarkami ręcznymi czy akumulatorowymi.